امروز : جمعه, ۱۶. خرداد ۱۳۹۹
گفت‌وگو با بانوي افتخار‌آفرين ووشوي ايران PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Esfehan   
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۰۴
كسب مدال طلاي جهان بزرگترين افتخار هر ورزشكاري است؛ افتخاري كه براي دومين بار نصيب مريم هاشمي شد
كسب مدال طلاي جهان بزرگترين افتخار هر ورزشكاري است؛ افتخاري كه براي دومين بار نصيب مريم هاشمي شد. با اين وجود ووشو‌كار محجبه كشور‌مان بزرگ‌ترين افتخار و آرزويش را در ملاقات مقام معظم رهبري و اهداي مدال‌هاي با‌ارزشش به ايشان مي‌داند. قهرمان سانداي جهان از قبل تصميم گرفته بود در صورت كسب طلاي مسابقات جهاني ووشو 2013 مالزي مدالش را تقديم رهبر انقلاب كند. عملكرد در‌خشان دختران ساندا‌كار در مالزي مريم هاشمي را به آرزويش رساند. در اولين فرصتي كه به دست آمد قهرمان 65- كيلو مسابقات جهاني خوش‌رنگ‌ترين مدالش را به رهبر انقلاب تقديم كرد. البته اين نخستين بار نبود كه اين قهرمان چنين حركت ارزشمندي را انجام مي‌داد. هاشمي كه در سال 2011 نيز بر سكوي اول دنيا ايستاد در سفر رهبر فرزانه انقلاب به كرمانشاه مدالش را به عنوان سوغات تقديم ايشان كرد. همين مسئله‌ بهانه‌اي شد تا به سراغ اين بانوي قهرمان برويم كه معاون تربيت بدني سپاه كرمانشاه است.

براي دومين بار قهرمان جهان شديد و اين بار در مالزي روي سكوي اول ايستاديد.
در مسابقات جهاني 2013 به عنوان ملي‌پوش وزن 65- كيلو‌گرم اعزام شده بودم. در بخش ساندا (مبارزه) هر سه بانوي ايراني طلايي شدند. من هم در فينال با حريف فرانسوي مبارزه كردم و خوشبختانه خوش رنگ‌ترين مدال را به گردن آويختم. الهه و شهر‌بانو منصوريان نيز ديگر طلايي‌هاي سانداي ايران بودند.

در دومين اعزام‌تان به مسابقات جهاني دومين مدال طلا را به گردن آويختيد.
پنج سال است كه به عضويت تيم‌ملي در آمده‌ام و همواره در وزن خودم فيكس بوده‌ام. بله در مسابقات 2011 تركيه اولين مدال طلاي جهاني‌ام را گرفتم و در مالزي نيز به دومين مدالم دست يافتم.

با دومين طلا دوباره به آرزويتان رسيديد. چطور شد كه چنين تصميمي گرفتيد؟
دقيقاً همينطور است. البته اين سومين ملاقاتم با آقا بود. يك بار در مراسمي كه ورزشكاران المپيكي حضور داشتند، يك بار هم سال 90 كه ايشان به كرمانشاه سفر كرده بودند و سومين بار هم كه همين هفته پيش بوده ايشان ولي امر‌ مسلمين جهان هستند و به نظر من اين وظيفه هر ايراني است كه اگر چيزي براي تقديم كردن دارد آن را به رهبر انقلاب اهدا كند. ما كه از شهدا سر‌تر نيستيم، آنها جانشان را فدا كردند. من هم به عنوان يك سر‌باز كوچك ايران اسلامي بزرگ‌ترين افتخاري كه كسب كردم را به عنوان كوچك‌ترين و ناچيز‌ترين هديه به آقا تقديم كردم.

يعني از قبل براي اين كار بر‌نامه‌ريزي كرده بوديد؟
از قبل قصد اين كار را داشتم. از طرفي روزي كه من در فينال مبارزه مي‌كردم مصادف بود با روز 13 آبان و روز مبارزه با استكبار جهاني. آنجا بود كه تصميم گرفتم مدالم را با جان و دل تقديم كنم و با اين كارم نشان دهم همچنان پاي ولايت فقيه مي‌ايستم.

زمان ملاقات‌تان با مقام معظم رهبري از قبل تعيين شده بود؟
نه، يك لحظه به من خبر دادند كه اين فرصت مهيا شده و به لطف خدا اين دومين پاييزي بود كه برايم به بهار تبديل شد. در اين ديدار كه دست‌اندر‌كاران حج هم حضور داشتند متني را تهيه كرده و درد دل‌هايم را خواندم. به ايشان گفتم كه آقا، براي من ايستادن بر سكوي جهان همين لحظه است. البته از كمبود‌هاي ورزشي استان هم حرف زدم. ايشان هم اظهار لطف نمودند و گفتند كه افتخار مي‌كنند بانوي ايراني با حجاب در مسابقات شركت مي‌كند و با مدال بر‌مي‌گردد.

براي مدال‌هاي آينده‌تان هم بر‌نامه‌ريزي كرده‌ايد؟
مطمئن باشيد در هر تور‌نمنت برون مرزي كه شركت بكنم و با مدال طلا بر‌گردم قطعاً باز هم مدال ناقابلم را تقديم رهبر عزيز مي‌كنم.

بانوي ايراني محجبه با حضورش در عرصه بين‌المللي پيام‌آور ‌چه مطلبي است؟
بانوان ورزشكاران ايراني ثابت كرده‌اند كه مشكلي با حجاب ندارند، نشان داديم كه حجاب براي ما محدوديت نيست بلكه محبوبيت و عشق است. مهم‌ترين نكته اين است كه زماني كه هر يك از ما روي سكو مي‌رويم اول از همه حجابمان را به جهانيان نشان مي‌دهيم.

در رشته ووشو به غير از ايران، بانوان ديگر كشور‌ها نيز حجاب اسلامي دارند؟
اوايل فقط ما بوديم. اما آقاي علي‌نژاد، رئيس فدراسيون، در مسابقات برون‌مرزي مقنعه‌هاي ايراني را به ورزشكاراني كه خواهان استفاده از آن هستند مي‌دهد. همان ورزشكاران را در مسابقات بعدي با مقنعه‌هاي ايراني مي‌بينيم. در حال حاضر ووشو‌كاران لبنان، مصر، تركيه و افغانستان با حجاب اسلامي در مسابقات حاضر مي‌شوند. در اين دوره دفتر رئيس فدراسيون ووشو تركيه كه در بخش تالو حضور داشت نيز محجبه بود.

حرف پاياني؟
افتخار مي‌كنم كه سر‌باز ايرانم و هر مدالي كه كسب مي‌كنم براي شادي مردم و رهبري است.  در پايان صحبت‌هايم جا دارد از سپاه نبي‌اكرم(ص) استان كرمانشاه، فدراسيون ووشو، دكتر علي نژاد، آقاي گلزاري، استاد عزتي و عبدي تشكر كنم.

خبرازادپور
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید