امروز : چهارشنبه, ۰۵. تیر ۱۳۹۸
بذر محبت / دلنوشته PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Esfehan   
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۲

بذر محبت

 

هميشه وقتي براي كوكب خانم كتاب دوران دبستانمان مهمان ناخوانده مي‌رسيد، بدون هيچ خجالتي سفره كوچكش را پهن مي‌كرد و با نان و پنير و تخم‌مرغ مهمان‌نوازي‌اش شروع مي شد. از همان كودكي ياد گرفتيم كه سفره‌هاي ساده و بي‌آلايش چقدر ساده بذر محبت را در دل‌ها مي‌كارند.

 

 

 

 

 


بزرگتر كه شديم، فهميديم كه سفره كوكب خانم، جلوه كوچكي از همان سفره‌هاي تك‌رنگ مولايمان علي(ع) است. سفره‌هايي كه فقط براي نشان دادن يك گوشه از هزار گوشه يك زندگي ساده، به نمايش گذاشته مي‌شدند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نام «خميني» كه به عنوان رهبر «انقلابي‌ نو» در جهان پيچيد، همه مشتاق شدند تا سركي به نوع زندگي يك رهبر موفق بكشند. هيچ چيز جديدي جز همان درس‌ها و موعظه‌هاي مولاي متقيان يافت نشد؛ عبرت‌هايي كه جانشين امام خميني هم به وضوح در زندگي‌اش پياده مي‌كرد.

 

 

 

 

 

 

ولي كمي كه در گذر عمر، پايمان به وضع زندگي خيلي‌هاي ديگر باز شد، شايد هيچ كدام‌مان نفهميديم كه اين ميل به تجملات و تنوع‌طلبي‌ها از كجاي كتاب‌هاي درسي‌مان بيرون آمد و در ذهن‌ها ريشه دواند.

انديشه اشرافي‌گرايي و تنوع‌طلبي‌ كه به قلب جامعه و مستندات جلوي چشمانمان كشيده شد،‌ بعضي‌ها خيلي خوب از اين آب گلالود ماهي گرفتند.

آنقدر كه سوژه‌هاي فقر يا حتي ساده‌زيستي را علم كردند و به راحتي زخم‌ زبانش را به انقلاب زدند و شماتت‌هايشان را به گوش شهدا رساندند؛ و البته تنها چاره‌اش را تسليم يا حتي سازش خواندند.

عجب قلب‌هاي سياه و چشمان كوري كه با افسوس بيهوده و بي‌مايه خويش، ديده بر تمام حقايق برمي‌بندند و با وجداني خفته به جنگ و شهادت مي‌نگرند.

كدام دل‌سوخته‌ايست كه اين سخنان را بپسندد؟ حقيقت اين است كه وقتي هواي نفس و دنياطلبي جلوي چشم انسان را بگيرد، واقعيت را نمي‌توان ديد و راه و روحيه اسلامي با خلق و خوي مصرف‌زدگي فراخ نمي‌شود.

آنكه انقلاب «ارزش‌ها» را انقلاب «نان» مي‌داند و جنگ «ارزش‌ها» را جنگ «قدرت»، نمي‌تواند دركربلاي حسيني ياور مظلوم باشد و در جواب استغاثه امام خود لبيك‌گوي حق.

شايد دوباره بايد از نو شروع كنيم و سر سفره كوكب خانم بنشينيم. شايد بايد دوباره پاي سفره دل پدرها و پدربزرگ‌هايمان برويم و خاطرات انقلاب و جنگ را مرور كنيم. همه مطمئنيم كه مي‌توانيم با همت و بصيرت و يكدلي، از پس تمام حقه‌هاي دشمنان عبور كنيم.

فاطمه‌زهرا حاتمي

برگرفته از سايت «انقلابي‌ها»

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید