امروز : شنبه, ۰۱. ارديبهشت ۱۳۹۷
يك چهره جواب / دلنوشته PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Esfehan   
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۱

يك چهره جواب

خوب مي‌دانم كه گذر عمر خيلي چيزها را تغيير مي‌دهد؛ از خيابان‌ها و كوچه‌پس‌كوچه‌هاي شهر را گرفته تا روح و جسم و چهرة آدم‌ها. خوب مي‌دانم كه عمر با هيچ كس تعارفي ندارد و لاجرم همه را با خود همراه مي‌كند. مي‌دانم كه زيباترين‌ها را همين گذر عمر است كه زير بار سنگين و سبك زندگي به تاراج پيري و رنگ‌باختگي مي‌كشاند. با تمام اين احوال، در اين لحظات آخرِ اسارت، تمام آرزو و فكر و ذهنم اين است كه اي كاش، آيينه كمي هم به من دروغ مي‌گفت. كاش چهره‌اي را كه نشانم مي‌دهد اين نباشد. هر چه مي‌انديشم مي‌بينم،‌ انسان در گذر طبيعي يك عمر ده ساله،‌ به اندازه عبور ده سال زندگي در زندان‌هاي بعث پير نمي‌شود. اين چهره با اين همه چين و چروك و زخم‌هاي كهنه، بسيار بيشتر از سن و سال طبيعي نشانم مي‌دهد.

وقتي به تك تك اين چين و چروك‌هاي عميق خيره مي‌شوم به ياد خاطراتي مي‌افتم كه در اين ده سال بر من گذشت؛ خط و خطوط عميقي كه تمام‌شان نشان از روزهايي دارند كه در مسير پايداري، به سختي مي‌گذشتند؛ نشان از فقدان ياراني دارند كه در پشت درب‌هاي بسته اردوگاه جان مي‌باختند تا غيرت‌شان را نبازند؛ نشان از نَفَس‌هايي دارند كه با دست‌هاي بسته مقاومت را فرياد مي‌زدند، و نشان از قلوبي دارند كه جان مي‌سپردند تا دين‌شان بكر بماند.

اكنون من مانده‌ام و اين همه خاطره؛ من مانده‌ام و كوله‌باري از امانت‌هاي سنگينِ دوران اسارت كه بايد تمام‌شان را تا ايران با خود همراه كنم.

حالا كه خوب فكر مي‌كنم، مي‌بينم چه بهتر كه آيينه همچنان با من صادق باشد. بگذار تا آيينه همچنان صادق باشد تا اگر روزي زبانِ ناتوانم نتوانست براي مواريث شهدا سرّ صبرشان را زمزمه كند، چهره فرسوده‌ام پاسخگوي‌شان شود؛ بگذار تا آيينه همچنان صادق باشد تا اگر قلم شكسته‌ام در انتقال ذكر راسخ شهداي غريب قصور كرد كه مي‌گفتند: «ما تا آخر ايستاده‌ايم»، زخم‌هاي كهنه و پينه‌بسته‌ام تفسيرشان كنند. آري، حالا زمان سرافرازي ماست؛ زماني كه ما آزادگان با افتخار سرها را بالا بگيريم و به منتظران خود بگوييم: «بنگريد! ما تا آخر ايستاديم؛ اين غرور و غيرت ميراث شماست. باشد كه شما هم تا آخر پايداري كنيد.»

فاطمه‌زهرا حاتمي

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید