امروز : سه شنبه, ۲۱. مرداد ۱۳۹۹
مذاكرات سه جانبه درعمان PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۳


مذاكرات سه جانبه درعمان؛

ظريف: اگر 1+5 اغراض سياسي نداشته باشد اکنون زمان خوبي براي توافق است


وزير امور خارجه کشورمان ديروز در دو نوبت با وزير خارجه آمريكا و كاترين اشتون نماينده 1+5 در مذاكرات هسته‌اي، ديدار و گفتگو كرد. اين ديدارها با حضور وزير خارجه عمان در پايتخت اين كشور برگزار شد. وزير امور خارجه کشورمان گفت: تحريم‌ها قسمتي از راه حل نيست، بلکه قسمتي از مشکلي است که هيچ وقت کمکي به حل موضوع نکرده است.

محمد جواد ظريف در بدو ورود به فرودگاه مسقط درگفت‌وگو با خبرنگاران تصريح کرد: با توجه به توافقي که در ژنو کرديم مهمترين موضوع حل نشده پذيرفتن اين واقعيت از سوي کشورهاي غربي است که تحريم ها قسمتي از راه حل نيست بلکه قسمتي از مشکلي است که هيچ‌وقت کمکي به حل موضوع نکرده است.

وي دومين مساله را حجم غني سازي دانست و گفت: جمهوري اسلامي ايران همواره برنامه صلح آميز هسته‌اي داشته و بر مبناي فتواي مقام معظم رهبري سلاح هسته اي و کشتارجمعي از منظر اعتقادي و دکترين دفاعي ما هيچ جايگاهي ندارد.ظريف رسيدن به راه حل در پرونده هسته اي جمهوري اسلامي ايران را امکان پذير دانست و گفت: چنانچه طرف هاي غربي بتوانند اطمينان حاصل کنند که هدف ما صلح آميز است و اغراض سياسي نداشته باشند اکنون زمان خوبي است تا چارچوب توافق مشخص شود.

به گزارش واحد اطلاع رسانی موسسه فرهنگی پیام آزادگان خوزستان به نقل از واحد مرکزي خبر، وزير امور خارجه در پاسخ به سوالي درخصوص چگونگي ادامه فعاليت تاسيسات نطنز، فردو و اراک از نظر فني گفت: تمامي اين مسايل به لحاظ فني راه حل هاي خوبي دارد و آنچه که باعث شده تاکنون مورد توافق طرف مقابل قرار نگيرد بيشتر ملاحظات سياسي بوده و اميدواريم با توجه به وجود همه روش هاي فني به راه حل مناسبي دست يابيم.


حجم غني‌سازي و لغو تحريمها مهمترين موارد اختلافوزير امور خارجه گفت: موضوعات اساسي مورد اختلاف بين جمهوري اسلامي ايران و کشورهاي 1+5 حجم برنامه غني سازي و نحوه برداشتن تحريم‌هاست.محمد جواد طريف همچنين در مصاحبه با خبرنگاران همراه خود در هواپيما گفت: برخي پيشنهادات براي رسيدن به راه حل مطرح شده است اما الزاما راه حل مشخصي وجود ندارد.

ظريف با اشاره به اينکه برنامه هسته اي جمهوري اسلامي ايران کاملا صلح آميز است گفت اميدوارم براي حل و فصل اين موضوع کشورهاي 1+5 بهترين انتخابشان رسيدن به راه حلي برمبناي مذاکره باشد.ظريف افزود: هنوز فاصله بين ديدگاه‌هاي طرفين در مورد موضوعات اساسي قابل توجه است و از مذاکرات نيويورک به بعد نگاه کردن به راه حل ها را بجاي تمرکز بر اختلافات انتخاب کرديم.


«« مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان خوزستان»»آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۵
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید