امروز : شنبه, ۰۲. تیر ۱۳۹۷
احیاء زاینده رود توسط آلمان/رفع مشکل رود کارون مشابه ˝راین˝ در آلمان PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط موسسه پیام آزادگان خوزستان   
دوشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۳۹

به سایت موسسه پیام آزادگان خوزستان خوش آمدید

 
الله
 






در گفت و گوی با پانا مطرح شد:

احیاء زاینده رود توسط آلمان/رفع مشکل رود کارون مشابه ˝راین˝ در آلمان










به گزارش واحد اطلاع رسانی موسسه پیام آزادگان خوزستان به نقل از خبرگزاری پانا: رییس بخش همکاری های ایران در موسسه آب آلمان با اعلام اینکه رودخانه زاینده رود در ایران را احیاء می کنیم گفت: می توانیم برای رفع آلودگی های رود کارون به ایران کمک کنیم زیرا مشکل این رودخانه مشابه مشکل آلودگی رود راین در آلمان است.

 

شهروز مهاجری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پانا، با بیان اینکه انجمن آب در آلمان شامل صنعت آب و فاضلاب آلمان و پنج وزارتخانه آلمان است، گفت: مجموعه این دستگاه ها در کشور آلمان موسسه آب را تشکیل داده تا صنعت آب و فاضلاب آلمان بین المللی شود.

 

وی همچنین عنوان کرد: شرکت های مختلف آلمان در صنعت آب و فاضلاب هم اکنون در ایران در پروژه های مختلف آب و فاضلاب مشارکت و همکاری دارد و چندین کار مشترک را در حال اجرا دارند.

 

رییس بخش همکاری های ایران در موسسه آب آلمان ضمن تشریح ویژگی ها فناورانه آب و فاضلاب کشور آلمان عنوان کرد: بهره مندی از مدیریت موفق در صنعت آب و فاضلاب کشور آلمان یکی از کشورهای پیشگام در جهان است به نحوی که آلمان توانست رودخانه راین را که وضعیت بسیار بدی را داشت احیاء کرد.

 

مهاجری یادآور شد: رودخانه راین به شرایطی رسیده بود که هیچ نوع ماهی در آن قادر به حیات نبود ولی با برنامه ریزی و استفاده از تکنولوژی و امکانات و انجام اقدامات مناسب وضعیت این رودخانه پس از 15 سال به نحوی بهبود یافت که وزیر محیط زیست آلمان برای اثبات سلامت و احیای آب رود راین شخصاً در آب آن شنا کرد.

 

وی همچنین خاطر نشان کرد: بهبود رودخانه و بازسازی کیفی آب رودخانه راین در آلمان نشان از قدرت تجهیزاتی و استفاده از آنها از دانش و تکنولوژی است و در تمام دنیا هم اکنون شاهد حضور تجهیزات آب و فاضلاب تولید کشور آلمان هستیم.

 

رییس بخش همکاری های ایران در موسسه آب آلمان با طرح این موضوع که در کشور آلمان منابع آب بسیار زیاد است و مشکل کمبود آب در این کشور وجود ندارد، گفت: با این وجود قوانین این کشور بسیار بسیار محکم و سختگیرانه است به نحوی که چالش های آب و فاضلاب کشور بسیار دشوارتر و بیش تر از کشور ایران است.

 

مهاجری متذکر شد: هم اکنون مهمترین و بزرگترین چالش بخش آب کشور ایران کمبود آب است در حالیکه اگر آب در ایران به میزان کافی باشد چالش و مشکل خاصی در بخش آب وجود ندارد در حالیکه مدیریت و قوانین صنعت آب و فاضلاب در کشور آلمان سختگیرانه است همواره این دو صنعت در کشور آلمان با چالش مواجه بودند.

 

وی در بخش از سخنانش عنوان کرد: اجرای قوانین بخش آب و فاضلاب توسط دولت اجرا می شود و در قانونگذاری و استاندارد گذاری ها تشکل های مردم نهاد وارد عمل می شوند تا چگونگی طراحی استانداردهای آب و فاضلاب صورت گیرد.

 

رییس بخش همکاری های ایران در موسسه آب آلمان حضور بخش عمومی جامعه در رعایت استانداردهای بخش آب و فاضلاب را در کشور ایران بسیار مهم تلقی کرد و افزود: ما تلاش می کنیم تا این اتفاق در آلمان رخ دهد و همه آنها اجرا و کنترل قانون را مهم می دانند.

 

مهاجری خاطر نشان کرد: هم اکنون در اصفهان مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده رود را بر عهده داریم و تمام هزنیه های این طرح را وزارت علوم آلمان پرداخت می کند و مشارکت عمومی، بخش های صنعت و استفاده از تکنولوژی را جلب کردیم تا بتوانیم برای زاینده رود تگنولوژی ایجاد کنیم که در آن بتوانیم این رودخانه را احیاء کنیم.

 

وی در ارتباط با همکاری های بیشتر کشورهای آلمان و ایران عنوان کرد: امکان اصلاح آلودگی های رود کارون در ایران مشابه رودخانه راین در آلمان وجود دارد زیرا مواردی مشابه هستند و کارون نیز مانند راین قابل احیاء است.

 

به گزارش خبرنگار پانا، پس از جنجال های زیست محیطی سد گوتوند و آلودگی و شوری آب رود کارون هم اکنون بررسی این موضوع توسط دولت به سازمان مدیریت و موسسه تحقیقات آب دانشگاه تهران سپرده شده و مقرر است با انجام بررسی های دقیق سطح و سهم هر کدام از آلاینده ها از جمله زه آب های کشاورزی، صنعتی و سد گوتوند در آلودگی های آب رودخانه کارون مشخص شود همچنین است که وزارت نیرو در نظر دارد تا با جلب مشارکت تمام ذینفعان مانع ادامه آلودگی در این رود شود و کیفیت آب رودخانه کارون را اصلاح کند.




انتهای خبر/ش

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید