امروز : دوشنبه, ۰۵. فروردين ۱۳۹۸
گزارشی توصیفی از حال و هوای هجدهمین سالگشت ابر فیاض PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط موسسه پیام آزادگان خوزستان   
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۳۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، سالن اندیشه حوزه هنری در بیست ونهمین روز از خردادماه ۹۷ حال و هوای دیگری را ز تجربه می کرد.

آیین بزرگداشت ارتحال سید علی اکبر ابوترابی و پدر بزرگوارشان حاج سیدعباس ابوترابی و گرامیداشت ۵۷۲شهید غریب آزاده درحالی برگزار شد که  خیل عظیم آزادگان از شهرهای دور و نزدیک خود را به این مجموعه رسانده بودند. حضور جمعیت آزادگان و ارادتمندان به سید آزادگان، همه حکایت از ارادت خالصانه و مخلصانه ای بود که آنها  به سید علی اکبرابوترابی داشتند، به همین منظور  بساط پذیرایی از میهمانان در محوطه بیرونی برای میهمانان مهیا بود تا خستگی راه وعطش گرمای تابستان را با نوشیدنی خنک و گوارا از جان بزدایند.

 


آزادگانی که  امروز از پس آن سال ها، هر زمان که با آن ها به گفت وگو می نشینم  جملات از سر صدق و راستی، از مهربانی های رهبر و مقتدای شان در اسارت بر زبان جاری می کنند و از آن عارف سالک جز به نیکی یادی و نامی برده نمی شود. تکه کلام همگی شان پند و اندرزهای سراسر حکیمانه و نصایح پدرانه ایشان در اسارت است  که آن را به خاطر سپرده اند.

"سقای سپیدپوش" که همواره پای ثابت برنامه های حوزه هنری است  نیز با کوزه آبی در دست، پیمانه های آب را به یاد سقای دشت کربلا حضرت ابوالفضل (ع) با ذکر صلوات به مشتاقان می نوشاند و  سیراب شان می کند.

 

 

چشم که می گردانم عکاسان و خبرنگاران کار خود را خیلی زودتر از شروع برنامه، آغاز کرده اند و لنز دوربین شبکه های مختلف چهره آزادگان را نشانه گرفته است و هر آن در پی شکار لحظات ناب از دیدار آزادگانی هستند که به محض ملاقات یکدیگر، به یاد روزهای  تنهایی و غربت اسارت که آغوش هرکدام ماوا و جان پناه دیگری بود، همدیگر را غرق مهربانی می کنند.

انتشارات پیام آزادگان به خوبی از فرصت پیش آمده استقبال کرده و اقدام به برپایی نمایشگاهی از آثار منتشر شده خود نموده است و باید به حق گفت از همان ساعات اولیه نیز  با اقبال خوبی از سوی آزادگان و خانواده بزرگ ایثارگران مواجه شده است.

 

برنامه راس ساعت تعیین شده  در سالن اندیشه با  تلاوت آیاتی ازکلام زیبای حق آغاز و با پخش سرود پرافتخار جمهوری اسلامی رسمیت می یابد و با صلوات خاصه حضرت ثامن الحجج(ع) نورانیت بیشتری می یابد.بسیاری از آزادگان به همراه خانواده خود در این مراسم حضور دارند اما حضورجمع زیادی از خانواده معظم شهدای جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم نیز که با قدم های سبزشان بر بار معنوی و صفای برنامه افزوده اند نیز نباید غافل بود.

میهمانان ویژه هجدهمین سالگشت حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ابوترابی نیز حجت الاسلام موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران و نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، ، دکتر قاسمی مدیرعامل موسسه پیام آزادگان، حجت الاسلام و المسلمین احمد مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، محمدرضا عارف رئیس کمیسیون آموزش مجلس، سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و تنی چند از امرای ارتش، سپاه و بسیج بودند.

ابتدا حجت الاسلام والسلمین علیدوست قزوینی به عنوان یکی از دست اندرکاران موسسه پیام آزادگان ضمن خیرمقدم به حاضرین، در قسمتی از صحبت های کوتاه خود،  درخصوص ویژگی های شخصیتی حاج آقا ابوترابی گفت: این سید آزاده تمام عمرخود را وقف انسان ها کرده بود و  گویا برای این خلق شده بود که به انسان ها خدمت کند و شعار او هم این بود که باید دست انسان های جامانده را گرفت.

 

پخش سرودهای زیبایی از گروه "نجم الثاقب" که  ویژه شهدای مدافع حرم وبالاخص شهید حججی بود، کار زیبایی بود که حاضرین را به سکوت و تفکر وامی داشت و قطرات اشکی بود که میهمان چشمان حاضرین می شد.

سپس حجت الاسلام موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران نیز درخصوص سید آزادگان  به ایراد سخنرانی پرداخت گفت: حاج علی اکبر ابوترابی به واقع سید آزادگان بود.  زیرا صدامیانی که هیچ رحم و شفقتی در دل شان هم نبود تحت تاثیر سیره ایشان بودند.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود افزود: در  دوران دفاع مقدس که مجروحین را از جبهه برای مداوا به تهران می‌آوردند، در یکی از روزها به عیادت یکی از این مجروحین رفتم، وقتی وارد اتاق شدم دیدم که یک نوجوان ۱۵ ساله ای روی تخت خوابیده. آنقدر حجم بدنش کم بود که من در ابتدا روی تخت او را ندیدم. این نوجوان هر دو دست و پایش را در جبهه داده بود. او رو  به من گفت: من قبول نشدم و رفوزه شدم. و بعد  با اشاره  به عکس بالای سرش گفت: این برادر شهیدم از این آزمون سربلند بیرون آمد .

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری در پایان متذکر شد: مادامی که جامعه ما از این انسان ها  و کسانی مانند اسرا را داشته باشد پیروز است. همین روحیه  سید آزادگان مرحوم ابوترابی فرد و آزادگان و جانبازان بود که صدامیان را تحت تاثیر قرار می‌داد و  آنچه که اسلام را پیروز کرد همین اخلاص‌ها بود.

بخش بعدی برنامه، تقدیر از خانواده شهدای آزاده شهید علی زلفی و شهید خورشیدی بود  و پایان بخش برنامه نیز رونمایی  از کتاب "اگر می شد به بادبادک ها طناب بست"، "... و دوباره خورشید"، "کلاه قرمزی ها"، "لبخند گمشده"، "من داوود علی" و "سایه هلال" بود.

اگرچه برنامه هجدهمین سالگشت بزرگداشت سید آزادگان حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ابوترابی نیز به پایان اما رسید اما حق مطلب آن است که به تمامی دست اندرکاران برپایی این برنامه اعم از بنیادشهید و امور ایثارگران، موسسه پیام آزادگان، بسیج مستضعفین و بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس که دست به دست هم داده و ماحصل آن هرچند کوتاه و مختصر به آگاهی رسید، یک خسته نباشید جانانه گفت.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید