امروز : شنبه, ۰۲. تیر ۱۳۹۷
خانه موزه ابوترابی در قزوین افتتاح شد + تصاویر PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط موسسه پیام آزادگان خوزستان   
سه شنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۸

به سایت موسسه پیام آزادگان خوزستان خوش آمدید

 
الله
 


خانه موزه ابوترابی در قزوین افتتاح شد + تصاویر
همزمان با سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی، خانه موزه‌ ابوترابی‌فرد با حضور مسؤولان کشوری و استانی در قزوین افتتاح شد.


همزمان با سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی، خانه موزه حضرت حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با حضور مسئولان کشوری و استانی در قزوین افتتاح شد.


در این مراسم حجت‌الاسلام مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری، سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، مسعود نصرتی شهردار قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی‌ فقیه در استان و امام جمعه شهر قزوین حضور داشتند.


این خانه موزه در سال ۹۴ در راستای تقویت گردشگری بازسازی و مرمت شده است و از آنجایی که در جوار آثار گردشگری شهر قزوین مانند هتل ایران، خیابان سپه و مسجد جامع قرار دارد، از اهمیت بسزایی در زنده نگه داشتن یاد و خاطره خاندان ابوترابی‎فرد برخوردار است.
خصوصیات اخلاقی و کرامت‌های انسانی خاندان ابوترابی بارز است


احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در آیین افتتاح خانه موزه ابوترابی اظهار کرد: قزوینی‌ها اهل خیر و عالم‌دوست هستند و به همین دلیل است که عالمان بسیاری از این شهر به میهن اسلامی ایران تقدیم شده است.


وی افزود: خصوصیات اخلاقی و کرامت‌های انسانی والا در خاندان ابوترابی علاوه بر محیط پرورش به نحوه تربیت و سلوک این خاندان نیز بستگی دارد و آیت‌الله سید عباس ابوترابی در مکتب آیت‌الله بروجردی پرورش یافته‌اند و خانواده مادری این خاندان نیز از پیشینه بسیار غنی برخوردار است.


عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: این خاندان در قبل و بعد از انقلاب با وجود فشارهای مختلف هرگز از قم خارج نشدند و همواره راه انقلاب و شهدا را پایدار و استوار ادامه دادند.


مسجدجامعی با اشاره به اینکه خانواده ابوترابی با وجود جایگاه خود در سطح ملی هیچ‌گاه تقاضای مادی نداشته‌اند، ابراز کرد: یاد نیکو و مقام والای خاندان ابوترابی می‌تواند پیشتوانه غنی برای این شهر و دیار باشد.


وی افزود: مرمت این بنا می‌تواند در گرامیداشت و پاسداشت یاد و خاطره این خانواده عالی مقام تأثیر بسزایی داشته باشد.
ابعاد مختلف سید آزادگان برای آحاد جامعه تبیین شود


حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی در این مراسم اظهار کرد: این موزه خانه عالمان با ایمان، با اخلاق، باتقوا و سیاست‌ورزان بوده و این کلمات بار معنوی خانه را دو چندان می‌کند.


وی با بیان اینکه سیره سید آزادگان، مبتنی بر علم و آموزه‌های دینی بود، افزود: شهید حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر ابوترابی‌فرد مراقب بودند، آنچه را آموختند به عمل کردن آن متعهد باشند، تلاش می‌کردند که با انجام کارهای موثر در کرامت انسانی دیگران تاثیرگذار و موثر باشند تا بتواند موجب افزایش ارتباط آنها با خداوند شود.


ابوترابی‌فرد، با بیان اینکه در تاریخ اسلام مجاهدت شهید ابوترابی دیگر تکرار نمی‌شود، گفت: ابوترابی اسوه‌ی ایثار و مقاومت بود و هنوز نکات ناگفتنی از شخصیت ایشان بسیار مانده است که باید بیشتر از ویژگی‌های ایشان گفته تا ابعاد مختلف این شخصیت بزرگ برای آحاد جامعه تبیین شود.


وی با اشاره به ورود سید آزادگان به میهن اسلامی افزود: در بدو ورود شهید حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر ابوترابی‌فرد به خانه، مردم شهیدپرور قزوین و شال از شور و شعف خود گوسفند و گاو ذبح می‌کردند و اینگونه اظهارات خود را به ما نشان دادند که قدردان آنها هستیم.


نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهید یاد شده بعد از ۱۰ سال اسارت به میهن اسلامی بازگشتند، بیان کرد: در تمام این مدت مادر ایشان با صبر و استقامتی که داشتند توانستند خانواده را مدیریت کنند تا مشکلی پیش نیاید.


ابوترابی‌فرد با اشاره به اینکه مادر سید آزادگان نماد صبر و استقامت بود، گفت: بعد از ۱۰ سال که فرزند ایشان از اسارت برگشت مدتی بعد همسر و فرزندش در سانحه تصادف و به دیار حق شتافتند ولی ایشان لب به شکایت باز نکرد.


وی با بیان اینکه از دست دادن دو شخصیت بزرگ برای مادرم سخت بود، افزود: ایشان از آنجایی کوه صبر و ایثار بودند توانستند این داغ وارده را تحمل کنند.


نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مادرم همیشه ذکر خدا را بر لب داشت، گفت: ایشان به قیامت و معاد ایمان داشت و همین موجب ارتقای روحیه صبر و متانت ایشان شده بود.


ابوترابی‌فرد افزود: امروز مادران جامعه باید از سیره چنین زنانی درس بگیرند تا بتوانند ضمن مدیریت خانواده، مشکلات را رفع و آسایش و آرامش را در خانه حاکم کنند.
شهید ابوترابی اوج ایثار و فداکاری بود


فرج‌الله فصیحی‌رامندی، رئیس شورای اسلامی شهر قزوین در این مراسم اظهار کرد: اگر هدایت‌های سید آزادگان، شهید حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر ابوترابی‌فرد در اسارت نبود به جرات می‌توانم بگویم، بیش از ۵۰ درصد اسرا، با نقص عضو برمی‌گشتند ولی این هدایت‌ها موجب تقویت جسمانی و فکری آنها می‌شد.

 

وی با اشاره به ویژگی‌های سید آزادگان، شهید حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر ابوترابی‌فرد در اردوگاه گفت: برخورد ایشان با اسرای اردوگاه و دشمنان بعث در تحول انسان تاثیرگذار و هدایت‌گر بود.


فصیحی‌رامندی ادامه داد: به طوری که نبود انسانی که با شهید ابوترابی دست بدهد و از شخصیت معنوی و روح بلند ایشان تاثیر نپذیرد زیرا هر کسی با ایشان دست می‌داد، این شهید بزرگوار چنان دستش را با عطوفت و مهربانی می‌فشرد که طرف مقابل جذبش می‌شد، این ویژگی در ابوترابی منحصر به فرد بود.


رئیس شورای اسلامی شهر قزوین بیان کرد: ابوترابی در برخورد با دیگران نیز آرام، باوقار و با طمانینه بود و این ارتباط شهید عامل تاثیرگذاری بین ایشان با دیگران بوده که در نوع خود بی‌نظیر است.


وی با اشاره به تواضع و فروتنی شهید ابوترابی ابراز کرد: اسرا هر زمانی که سربازان عراقی به اردوگاه می‌آمدند باید بلند می‌شدند وگرنه مورد ضرب و شتم آنها قرار می‌گرفتند.


فصیحی رامندی افزود: مرحوم حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر ابوترابی‌فرد همیشه قبل از اینکه آنها بیایند بلند می‌شد و معتقد بود با این شیوه برخورد با دشمنان در آنها تاثیرگذار می‌شود و می‌تواند فشار آنها را بر روی اسرا کاهش بدهد.


رئیس شورای اسلامی شهر قزوین با بیان اینکه شهید ابوترابی اوج ایثار و فداکاری بود، گفت: در اردوگاه ماهانه مبلغی به اسرا می‌دادند که ابوترابی همه آن را در حمایت اسیرهای ضعف و محروم وقف می‌کرد.

 

انتهای خبر/ش 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید