امروز : شنبه, ۰۲. تیر ۱۳۹۷
آیین نامه تسهیلات خرید و ساخت مسکن آزادگان PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط موسسه پیام آزادگان خوزستان   
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۷

به سایت موسسه پیام آزادگان خوزستان خوش آمدید

 
الله
 


آیین نامه تسهیلات خرید و ساخت مسکن آزادگان
هیأت وزیران در جلسه ۲۸/۶/۱۳۹۵ به پیشنهاد شماره ۷۲۹/۸۲۰/۴۰۰ مورخ ۱۲/۴/۱۳۹۵ بنیاد شهید و امور ایثارگران و به استناد ماده (۳) مکرر اصلاحی قانون جامع خدمات­ رسانی به ایثارگران، موضوع بند (ب) ماده (۶۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) ـ مصوب ۱۳۹۳ـ ، آیین ­نامه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا را به شرح زیر تصویب کرد:ماده۱ـ افراد زیر که فاقد مسکن و یا دارای مسکن نامناسب باشند منوط به اینکه قبلاً از تسهیلات مسکن ایثارگری استفاده ننموده باشند، مشمول استفاده از مزایای این آیین‏ نامه می‌باشند:الف ـ جانبازان با اولویت درصد جانبازی در سقف بودجه سنواتی.

ب ـ آزادگان.

پ ـ خانواده شهدا (همسر، فرزندان، والدین) و مفقودالاثرها.

ت ـ خانواده جانبازان و آزادگان متوفی موضوع تبصره (۲) ماده (۳) قانون جامع خدمات­رسانی به ایثارگران.

ث ـ فرزندان جانباز هفتاد درصد و بالاتر.ماده۲ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک‏ های عامل با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران و تأیید وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) به تعداد یکصد هزار نفر در سال ۱۳۹۵ و در سال‏ های آتی به تعدادی که توسط هیئت‏ وزیران تعیین می‌شود، به مشمولین ماده (۱) این آیین ­نامه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن اعطا نماید.


ماده۳ـ سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال  ۱۳۹۵به ازای هر واحد مسکونی در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر، هشتصد و پنجاه میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۸۵۰) ریال، مراکز استان‏ ها، هفتصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۷۰۰) ریال، سایر شهرها ششصد میلیون ( ۰۰۰ر۰۰۰ر۶۰۰) ریال، روستاها سیصد و پنجاه میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۳۵۰) ریال و در شهرهای جدید معادل سقف تسهیلات مرکز همان استان و با نرخ چهار درصد (۴ %) با مدت بازپرداخت بیست ساله بدون رعایت الگوی مصرف و نوساز بودن مسکن تعیین می‏ شود.


تبصره۱ـ زمان پذیرش تقاضای این تسهیلات توسط بانک ­های عامل از ابتدای تیرماه هرسال تا پایان خردادماه سال بعد به مدت یکسال و ملاک عمل تاریخ صدور معرفی نامه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران می‏ باشد.


تبصره۲ـ افراد مشمول می‏ توانند مشترکاً از تسهیلات بانکی متعلقه برای یک واحد مسکونی استفاده نمایند.


تبصره۳ـ این تسهیلات غیرقابل فروش و انتقال به غیر می ‏باشد و درصورت فروش ملک، دریافت‏ کننده تسهیلات باید بدواً نسبت به تسویه تسهیلات مذکور و یا انتقال تسهیلات به ملک جایگزین اقدام نماید.


تبصره۴ـ بانک ‏های عامل موظفند نسبت به ارزیابی ملک و اخذ تضمین‏ های بازپرداخت لازم به میزان اصل تسهیلات و سود سهم ایثارگر (چهار درصد) اقدام نمایند.


تبصره ۵ ـ تسهیلات حمایتی غیرایثارگری از قبیل تسهیلات کارمندی، شرکتی، مسکن مهر، خود مالکی و نظایر آن مانع دریافت این تسهیلات نمی‏ شوند.


تبصره ۶ ـ جانبازان هفتاد درصد (۷۰%) و بالاتر که با توجه به وضعیت جسمانی دارای مسکن نامناسب می ‏باشند با تأیید بنیاد شهید و امور ایثارگران می‏ توانند پس از تسویه تسهیلات قبلی مسکن ایثارگری مجدداً از این تسهیلات بهره‏ مند شوند.


ماده۴ـ سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است نسبت به تضمین، پیش ‏بینی و پرداخت مابه‏ التفاوت سود بانکی تا سقف نرخ مصوب نظام بانکی به بانک ‏های عامل با تأیید وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) اقدام و اعتبار موردنیاز را هرساله در ردیف‏ های مربوط منظور نماید.


ماده۵ ـ اوراق واگذاری از قبیل برگه یا قرارداد واگذاری توسط اداره کل راه و شهرسازی ملاک ارایه تسهیلات نزد بانک­های عامل می‏ باشد. افراد واجد شرایطی که مسکن آنها از طریق تعاونی ‏های معتبر همانند نیروهای مسلح تأمین می‏ شود و همچنین مشمولان ساکن روستاها و شهرهایی که اکثریت املاک و منازل مسکونی آنها فاقد سند رسمی هستند، می‏ توانند با وثیقه و یا تضمین معتبر بدون ارایه سند ملکی رسمی و یا ثبتی تسهیلات مقرر را دریافت و در همان محل احداث یا خریداری نمایند.


ماده۶ ـ بانک ­های عامل موظفند جهت احداث واحدهای مسکونی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ایثارگران مشمول این آیین ­نامه تسهیلات مربوط را پرداخت کنند تا پس از احداث به افراد واجد شرایط مذکور که توسط بنیاد و امور ایثارگران معرفی می ‏شوند به صورت اقساطی واگذار نمایند.


ماده۷ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک ‏های عامل به ایثارگرانی که دارای مسکن نامناسب یا ناتمام می‏ باشند و در سنوات گذشته از تسهیلات مسکن کمتر از سقف تسهیلات مصوب در سال ۱۳۹۰ استفاده کرده ‏اند فقط برای یکبار پس از تسویه تسهیلات قبلی با معرفی بنیاد شهید و امورایثارگران یک فقره تسهیلات مسکن صرفاً در قالب تسهیلات ساخت با همان وثیقه قبلی و یا وثیقه جدید در چارچوب ضوابط و مقررات بانکی پرداخت نماید.


ماده۸ ـ بانک‏ های عامل موظفند موارد فسخ قراردادهای بانکی موضوع این آیین‏ نامه را بلافاصله برای قطع یارانه به وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) اعلام نمایند.


ماده۹ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف بیست روز پس از لازم ­الاجرا شدن این آیین‏ نامه نسبت به تعیین بانک‏ های عامل پرداخت‏ کننده و تعیین سهمیه بانکی تسهیلات مربوط اقدام نماید.

 


انتهای خبر/ش

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید